Kitaptan Sanattan – Deniz Beşer ile Bağımsız Sanat ve Fanzinler Üzerine

”One of the independent icons of the Fanzine World, ”Heyt be!”. We had a conversation with Deniz Beser, one of the creators of Heyt be! Fanzin.
He gave important information about the concept of fanzine and the independent art field, which has a long history in Turkey, but has just begun to be recognized. He set an important examples for the creators who try to do independent and original works in the art world, and also gave important messages showing that independent artists are not alone. You will enjoy reading it…”


”Fanzin Dünyasının bağımsız ikonlarından birisi olan ‘Heyt Be! Fanzin’in yaratıcılarından Deniz Beşer ile ‘Fanzin’ kavramı üzerine dolu dolu bir sohbet gerçekleştirdik.
Türkiye’de geçmişi eskiye dayansa da yeni yeni tanınmaya başlayan fanzin kavramı ve bağımsız sanat alanı ile ilgili önemli bilgiler verdi. Sanat dünyasında bağımsız ve özgün işler yapmaya çalışan yaratıcılara önemli bir örnek oluşturduğu gibi bağımsız sanatçıların aslında yalnız olmadığını gösteren önemli mesajlar da verdi. Zevkle okuyacaksınız…”

Kitaptan Sanattan, interview by Oğuz Kemal Özkan, August, 2016

Read the full online interviews here